Dlaczego gdańszczanie płacą za OC najwięcej w Trójmieście?

Dlaczego gdańszczanie płacą za OC najwięcej w Trójmieście?

Przez wiele lat kierowcy z Gdańska płacili za OC najwięcej z wszystkich Polaków. Tylko w lipcu średnia składka za OC dla Gdańszczan według porównywarki mubi.pl wyniosła 1043,02 zł. To o prawie 400 zł więcej niż płacą mieszkańcy Łodzi – najtańszego pod tym względem miasta wojewódzkiego, gdzie średnia składka OC wyniosła 965,58 zł. Z czego wynika tak wysoka cena i czemu nie dotyczy ona całego Trójmiasta?

Skąd takie różnice w cenach OC?

Ekspertka ds. ubezpieczeń z serwisu https://mubi.pl, Marta Ocęba, powiedziała nam, skąd wynikają takie różnice w cenach OC dla miast.

W potocznym rozumieniu utarło się przekonanie, że im większe miasto, tym wyższa będzie składka za OC. Jednak jest to tylko uproszczenie, które nie jest do końca prawdziwe. Ubezpieczyciele, ustalając wysokość składki za ubezpieczenie OC, biorą pod uwagę nie tyle wielkość miasta zamieszkania właściciela samochodu, a statystyki wypadkowe policji. W nich królują przede wszystkim województwa dolnośląskie, mazowieckie i pomorskie. 

Sekret różnic w cenach OC między Gdańskiem, Gdynią i Sopotem

Kalkulatory OC wyraźnie pokazują, że ten sam kierowca, z tym samym samochodem, po przeprowadzce do innego miasta może płacić za OC od kilkudziesięciu do kilkuset złotych mniej/więcej.  Z czego wynikają te różnice? Czy tkwią one w wielkości poszczególnych miast i wsi, czy może liczby samochodów w nich zarejestrowanych?

Ubezpieczyciele nie zdradzają zbyt chętnie sekretów algorytmów, które stosują do obliczania składek dla klientów. Wiadomo jednak, że drożej płacą kierowcy, którzy zarejestrowali swoje auta w miejscowościach, w których często dochodzi do kolizji i wypadków.

Dane dostarczane przez Komendę Główną Policji, wskazują, że w 2017 roku:

  • w Sopocie miały miejsce 32 wypadki, w których 33 osoby zostały ranne, nie było ofiar śmiertelnych. Doszło też do 545 kolizji;
  • w Gdyni miało miejsce 177 wypadków, w wyniku których poniosło śmierć 6 osób a 200 zostało rannych, oraz 2779 kolizji;
  • w Gdańsku doszło do 518 wypadków, które przyniosły 13 ofiar śmiertelnych i 611 rannych.  Kolizji w ciągu całego roku było 6856.

Dlaczego w Gdańsku jest więcej wypadków? 

Jak widać, pomiędzy Sopotem i Gdynią a Gdańskiem jest przepaść, jeśli chodzi o ilość takich zdarzeń drogowych. Po części wynika to z faktu, że w większym Gdańsku jest więcej zarejestrowanych pojazdów niż w Gdyni i najmniejszym Sopocie, ale na pewno ma na to wpływ również położenie tych miast. Przez teren Gdańska przebiega uznawana za jedną z najniebezpieczniejszych droga krajowa numer 91 oraz droga ekspresowa S7.

Własne statystyki ubezpieczycieli

Statystyki Policji to jedno – ubezpieczyciele działający w Polsce od lat korzystają również ze swoich własnych statystyk, podsumowujących ilość i koszt zlikwidowanych szkód w poszczególnych miejscowościach. Te statystyki jednak rzadko są ujawniane publicznie. Większość firm ubezpieczeniowych traktuje je jako poufne. O tym, że w którymś z miast miało miejsce więcej kosztownych szkód (wcale nie muszą to być wypadki z pierwszych stron gazet – spore koszty generuje także wiele stłuczek), dowiadujemy się niejako pośrednio, kiedy porównujemy obowiązujące w nim ceny z cenami w innych miastach.

Czy OC w Gdańsku może być tańsze? Podpowiadamy jak obniżyć ceny

Kupując ubezpieczenie można skorzystać z wielu różnych rodzajów rabatów (poza wypracowanymi zniżkami za bezszkodową jazdę). Dzięki nim od ceny pierwotnej, czyli tej zaproponowanej przez ubezpieczyciela, można odliczyć od 5 do nawet 20 procent.

Rabaty można otrzymać między innymi za:

  • zakup ubezpieczenia przez internet,
  • płatność kartą kredytową,
  • zakup OC podczas specjalnej akcji promocyjnej,
  • przejście do nowej firmy od innego ubezpieczyciela,
  • negocjację warunków ubezpieczenia.

Jednak najskuteczniejszą metodą jest porównanie ubezpieczeń. Można to zrobić chociażby poprzez wspomnianą wyżej porównywarkę ubezpieczeń Mubi.pl, dzięki której uzupełniając jeden formularz można poznać oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Previous Morski wystrój mieszkania - jakie dodatki stworzą morski klimat w domu?
Next KIEROWAŁ POD WPŁYWEM ALKOHOLU I WBREW ZAKAZOWI SĄDOWEMU

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

POLICJANCI INFORMUJĄ – W APLIKACJI RSO DZIAŁA SYSTEM POWIADAMIANIA O OSZUSTWACH

Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku insp. Jarosław Rzymkowski dzisiaj uczestniczył w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Spotkanie, które otworzył Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich dotyczyło

Wiadomości 0 Comments

Akt oskarżenia i ponad 60 zarzutów dla włamywaczy

Ponad 50 zarzutów związanych z włamaniami do piwnic dla 27-latka i 12 zarzutów dla jego 27-letniej wspólniczki to efekt kilkumiesięcznej pracy sopockich policjantów służby kryminalnej i dochodzeniowo-śledczej oraz Prokuratury Rejonowej

Wiadomości 0 Comments

41-latek zatrzymany za posiadanie narkotyków i broni

W ostatnich dniach policjanci z wydziału kryminalnego gdyńskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zlikwidowali nielegalną uprawę konopi indyjskich. Mieszkaniec Gdyni w swojej altanie ogrodowej, w donicach uprawiał dwie rośliny,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź