Ile dni po śmierci powinno zorganizować się pogrzeb?

Ile dni po śmierci powinno zorganizować się pogrzeb?

Śmierć fizjologiczna to dla wielu z nas nadal temat tabu. Na co dzień o tym nie myślimy, jednak często w życiu stajemy przed koniecznością zorganizowania pogrzebu bliskiej osoby. Wiele osób zastanawia się ile dni po śmierci najlepiej doprowadzić do pochówku. Czy w grę wchodzą jedynie czynniki biologiczne, czy także te kulturowe?

Jak organizuje się pogrzeb?

Organizacja pogrzebu spada zwykle na barki bliskich osoby zmarłej. Jeżeli spotyka nas to po raz pierwszy, zapewne czujemy wątpliwości — co robić i od czego zacząć? Pierwszym krokiem jest kontakt z zakładem pogrzebowym, którego pracownicy przyjadą po ciało i umieszczą je w chłodni lub kostnicy.

Do zakładu musimy także dostarczyć wszystkie konieczne dokumenty — legitymację ZUS osoby zmarłej, dowód osobisty czy kartę zgonu. W Urzędzie Stanu Cywilnego musimy zatroszczyć się o wystawienie aktu zgonu. Jeżeli planujemy pogrzeb kościelny, musimy także odwiedzić odpowiednią parafię, w której ustalamy szczegóły nabożeństwa żałobnego. Po pogrzebie sporządzony zostaje specjalny akt w księdze zmarłych.

Ile dni od śmierci do pogrzebu?

Dla wielu z nas istotna jest kwestia tego ile mamy czasu. Okres od śmierci do pogrzebu zależny jest od wielu czynników, między innymi tego, jaka była przyczyna śmierci i czy potrzebna jest sekcja zwłok. Wielu z nas do głowy przychodzi termin trzech dni. Jest to podyktowane tradycją chrześcijańską, jednak w praktyce termin ten jest bardzo trudny do utrzymania.

Bardzo istotna jest kwestia wielkości miejscowości, w jakiej się znajdujemy. W dużych miastach, takich jak Warszawa, na pogrzeb możemy czekać nawet dziesięć dni. Średnio musimy czekać około tygodnia. Według prawa pogrzeb nie może odbyć się wcześniej niż po 36 godzinach od zgonu.

Termin trzech dnia zakorzeniony jest także w naszej kulturze. Przez całe wieki nie istniały chłodnie, a zbyt długie przetrzymywanie zwłok mogło doprowadzić do ich rozkładu. W okresie przed pogrzebem ciało przebywało w domu, a bliscy dokonywali wokół niego różnych obrzędów i modlitw. Zwyczaj ten nadal jednak utrzymał się w niektórych regionach, szczególnie na wsiach.

Jak wygląda ta kwestia w innych religiach?

Wyznawcy islamu uznają zasadę „im szybciej, tym lepiej”. W praktyce ciało powinno zostać pochowane po upływie doby od zgonu. Wynika to z faktu, że w warunkach geograficznych, w których rozwijała się ta religia. Długie przechowywanie zwłok nie było możliwe, dlatego szybki pogrzeb stawał się koniecznością.

Z czasem rozwinęło się także przekonanie, że im więcej czasu upłynie od śmierci, tym mniejszą szansę zmarły ma na dostanie się do nieba. Również w kulturze Żydowskiej pogrzeb powinien mieć miejsce w dniu śmierci, a najdalej po upływie doby.

Warto jednak pamiętać, że w naszym kraju obowiązują przepisy, które mówią o tym, że zmarłego można pochować najwcześniej po upływie trzydziestu sześciu godzin od zgonu. Zarówno gmina żydowska, jak i przedstawiciele religii muzułmańskiej uznają przepisy za nadrzędne w stosunku do swojej tradycji i dostosowują obrzędy do obowiązującego w kraju prawa.

Więcej informacji znajdziesz na https://pogrzebyeden.pl/

Previous Obowiązkowe elementy każdej konferencji
Next 7 Korzyści płynące z zastrzyków glutationu zapobiegających starzeniu się

Może to Ci się spodoba

Kultura 0 Comments

Zrównanie podatku VAT na e-booki i drukowane książki mogłoby ten wzrost jeszcze przyspieszyć

Osoby wybierające książkę w wersji cyfrowej czytają niemal trzykrotnie więcej niż czytelnicy książek drukowanych. Choć e-booki stanowią zaledwie ok. 2–5 proc. rynku książki w Polsce, to rosną w tempie 50 proc. rocznie. Szacuje

Kultura 0 Comments

Pomóc może czytanie im na głos przez 20 minut dziennie

Badania i praktyka pokazują, że duży wpływ na rozwój emocjonalny, intelektualny, moralny i społeczny dziecka macodzienne czytanie. Wystarczy 20 minut dziennie, by pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju. Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta

Kultura 0 Comments

Branża poligraficzna liczy jednak na dobre zyski

Ze wstępnych danych Biblioteki Narodowej wynika, że odsetek osób, które nie przeczytały ani jednej książki, wzrósł w 2015 roku do 63 proc. Mimo to drukarnie zajmujące się drukowaniem książek, czasopism i albumów liczą

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź