Jak długo rośnie ząb mądrości i jak długo boli?
Zęby mądrości to ostatnie zęby, które pojawiają się w jamie ustnej człowieka. Bardzo często wyrzynaniu się ósemek towarzyszy nieprzyjemny ból oraz powikłania. U większości osób wyrastają wszystkie cztery zęby, ale znane są również przypadki, gdy pojawiają się tylko dwa lub ani jednego. Niestety pojawienie się ósemek nie zawsze oznacza koniec problemów z nimi związanymi, gdyż są to zęby, które mogą bardzo szybko się psuć.
Kiedy pojawią się zęby mądrości?
Najczęściej wyrzynają się pomiędzy 17 a 25 rokiem życia, ale u niewielkiej grupy ludzi mogą pojawić się znaczenie później, nawet około czterdziestego roku życia. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do innych zębów wyrzynanie ósemek jest procesem długotrwałym i może rozłożyć się nawet na kilka lat. Trudno jednoznacznie określić, kiedy zęby u danej osoby zaczną się wyrzynać i ile ten proces będzie trwał, ponieważ jest to zależne od uwarunkowań genetycznych każdego człowieka.
Obecnie spożywamy w większości przetworzoną żywność i dlatego zęby mądrości nie są nam bardzo potrzebne i rzadko wykształcają się w całości. Ze względu na problemy, które powodują zdecydowanie lepiej znaleźć się w grupie osób, u których zęby mądrości się nie wykształciły.
Ból związany z wyrzynaniem.
Bardzo często w łuku zębowym na po prostu brakuje miejsca na kolejne zęby, jest to przyczyną wywierania nacisku przez inne zęby na ósemki. Wówczas rosną one krzywo lub nie wyrastają do końca, co powoduje ból. Może się zdarzyć, że wraz z bólem pojawi się obrzęk dziąsła, szczękościsk oraz powiększenie węzłów chłonnych.
Ból zwykle pojawia się w tylnej części szczęki i potrafi utrzymywać się nawet przez kilkanaście dni, ale ze względu na to, że zęby mądrości wyrastają etapami, może powracać w późniejszym czasie. Wraz z bólem może wystąpić stan ogólnego przemęczenia, złe samopoczucie oraz gorączka. W przypadku odczuwania dużego bólu może być konieczna konsultacja stomatologiczna. Interwencja specjalisty może pomóc w zmniejszeniu odczuwanych dolegliwości.
Problemy z ósemkami po wyrośnięciu.
Ósemki, choć wyrastają jako ostatnie bardzo szybko i bardzo często się psują, jest to spowodowane ich położeniem w jamie ustnej. Bardzo często w ich okolicach gromadzą się resztki pokarmu oraz bardzo trudno i niewygodnie jest dotrzeć do nich podczas mycia szczoteczką do zębów, dlatego trudno dokładnie je umyć.
Ósemki są więc narażone na próchnicę w większym stopniu od pozostałych zębów, dodatkowo może ona w późniejszym czasie przenieść się na siódemki. W przypadku zaawansowanej próchnicy leczenie kanałowe ze względu na położenie jest bardzo trudne oraz nie zawsze przynosi pożądane efekty. Stomatolodzy w takich przypadkach zalecają usunięcie zęba.
Usunięcie zaleca się także w przypadku, gdy wyrosną krzywo lub wywierają nacisk na pozostałe zęby. Zabieg usunięcia ósemek trwa około 30 minut i przeprowadza się go przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, a po zabiegu na dziąsło zakładane są szwy. Ból po usunięcia zęba można załagodzić za pomocą zimnych okładów lub środków przeciwbólowych.
Więcej informacji na stronie https://stomatologia-osowa.pl/
Może to Ci się spodoba
POLICYJNE ZABEZPIECZENIE UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
Gdańscy policjanci czuwali nad bezpieczeństwem uczestników zgromadzeń i marszów, które odbyły się w miniona sobotę z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości. W działaniach udział wzięli policjanci prewencji, ruchu drogowego i
PIJANY 20-LATEK USZKODZIŁ NOŻEM 2 SAMOCHODY I SPOWODOWAŁ KOLIZJĘ
Ponad 2 promile alkoholu miał w organizmie 20-latek, który w miniony piątek wieczorem uszkodził nożem kuchennym dwa samochody oraz doprowadził do kolizji dwóch innych samochodów osobowych w Brzeziu w gminie
GDAŃSCY POLICJANCI ZABEZPIECZAJĄ LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017
Policjanci z komendy miejskiej w Gdańsku wspólnie w funkcjonariuszami komendy wojewódzkiej i komendy miejskiej w Sopocie biorą udział w zabezpieczeniu imprezy Lotto Eurovolley Poland 2017. W Gdańsku swoje mecze rozgrywa
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!