Jak i gdzie zalegalizować wagę? Najważniejsze informacje

Jak i gdzie zalegalizować wagę? Najważniejsze informacje

Zgodnie z obowiązującą ustawą, każdy przyrząd pomiarowy wykorzystywany w handlu lub produkcji musi uzyskać odpowiednie pozwolenie na jego używanie. Nazywane jest ono legalizacją danego urządzenia. Jej przeprowadzeniem zajmuje się Urząd Miar, a polega na sprawdzeniu, czy dane urządzenie spełnia wymogi metrologiczne. Innymi słowy, chodzi o stwierdzenie poprawności wykonywanych za jego pomocą pomiarów.

Legalizacja wagi – kiedy i jak należy jej dokonać?

Legalizacja wagi przeprowadzana jest regularnie. Po raz pierwszy, przed wprowadzeniem nowego urządzenia do użycia. Jest to tak zwana legalizacja pierwotna. Następnie, wykonuje się regularnie proces legalizacji ponownej. Zazwyczaj, jego długość wynosi 24 miesiące. Urządzenia, które zostały poddane legalizacji, oznacza się za pomocą specjalnych dowodów, umieszczanych na ich obudowie. Zawarte na nich informacje obejmują między innymi czas wykonania legalizacji oraz okres jej ważności.

Istnieją sytuacje, w których legalizacja nie może zostać przyznana. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń, które są uszkodzone, niekompletne lub nie zostały przygotowane do procedury wykonania legalizacji.

Warto także podkreślić, że legalizacja dokonywana jest w miejscu użytkowania danego urządzenia, a uczestniczy w niej delegat Okręgowego Urzędu Miar. Legalizację pierwotną przeprowadza się na wniosek producenta danego urządzenia, importera lub innego upoważnionego podmiotu. Natomiast legalizacja powtórna dokonuje się na wniosek właściciela urządzenia lub osoby poddającej je naprawie bądź instalacji.

Gdzie dokonać legalizacji zakupionej wagi?

Wiele osób dokonujących zakupu nowych wag magazynowych, sklepowych lub handlowych, nie wie jak dokonać ich legalizacji. Wbrew pozorom, nie trzeba w tym celu wypełniać szeregu długich formularzy ani czekać w kolejce w urzędzie. Chcąc dokonać legalizacji, należy skontaktować się z firmą specjalizującą się w legalizacji urządzeń pomiarowych (szczególnie warta polecenia jest oferta ohaus.pomorskie.pl). Jej pracownicy powinni wykonać za nas większą część obowiązków.

Do nich należą między innymi wykonanie przeglądu technicznego legalizowanego urządzenia. W przypadku wystąpienia odchyleń przekraczających dopuszczalne błędy, dokonuje się kalibracji układu pomiarowego do właściwego stanu. Firma oferująca usługi legalizacji powinna również pośredniczyć w załatwianiu spraw formalnych we współpracy z Urzędem Miar. Chodzi przede wszystkim o reprezentowanie właściciela legalizowanych urządzeń przed urzędem, wypełnienie odpowiednich wniosków, ustalenie wielkości i terminu opłaty legalizacyjnej oraz miejsca i czasu dokonania legalizacji. Ponadto, do obowiązków firmy należy zorganizowanie delegacji pracownika Urzędu Miar, wynajem i transport wzorców wagowych, a także ich obsługa w całym procesie.

Najczęściej, legalizacja odbywa się w miejscu, w którym korzysta się z danej wagi – na terenie sklepu, magazynu, fabryki lub innych. W niektórych przypadkach postępuje się inaczej; oddaje się urządzenie pomiarowe do laboratorium, gdzie odbywa się cała procedura legalizacji.

Cena przeprowadzenia całego procesu legalizacji zależy od różnych, często zupełnie indywidualnych czynników. Na ostateczny rachunek wpływ mają zarówno ilość legalizowanych urządzeń, jak i odległość od Okręgowego Urzędu Miar (wiążąca się z kosztami transportu).

Previous Szukasz obciążeń do swoich urządzeń transportu bliskiego?
Next Pranie wnętrza samochodu

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Smartfon dla kobiety

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji chętnie obdarowujemy się prezentami. Wiele kobiet z pewnością byłoby zadowolonych znajdując pod choinką nowy smartfon. Pojawia się jednak pytanie: jaki

Life&Style 0 Comments

Wrocławska klinika pomaga chorym na stwardnienie rozsiane

Na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy funkcjonuje klinika, w której międzynarodowy zespół specjalistów prowadzi badania nad innowacyjnymi terapiami dla chorych na stwardnienie rozsiane. Dotychczasowe efekty działalności pokazują jednoznacznie, że z

Life&Style 0 Comments

Nie jestem za nadmiernym ingerowaniem w naturę

Aktorka jest zwolenniczką umiaru w pielęgnacji. Na co dzień stosuje wyłącznie witaminowe serum do twarzy, a gdy ma okazję korzysta z zabiegów w spa. Najczęściej wybiera jednak masaże o działaniu relaksacyjnym. Gwiazda „Przyjaciółek” nie jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź