Jak się ubrać do gry w polo?

Jak się ubrać do gry w polo?

Polo to sport zaliczany do elitarnych, dlatego bardzo chętnie grają w polo członkowie rodzin królewskich, arystokraci, czy wysocy rangą oficerowie. Ta elitarność zobowiązuje, dlatego, aby zachować szlachetny charakter i dostojność, każdy szanujący się gracz polo zwraca uwagę na każdy element związany z uprawianiem tego eleganckiego sportu, między innymi właściwie dobiera garderobę.

Bariera wejścia do gry

Mimo tego, iż polo kojarzone jest rozrywką dla wyższych sfer na chwilę obecną praktycznie każdy może rozpocząć swoją przygodę z tym sportem. Umożliwiają to istniejące w Polsce kluby polo, które zrzeszają zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Powszechna opinia mówi, polo to sport bardzo drogi, wymagający ogromnych nakładów finansowych, dlatego jest tak mało popularny. W tym miejscu warto wspomnieć, że gra w golfa – dużo częściej praktykowana w Polsce, niż polo – to sport, który zdecydowanie droższy. Samo boisko do golfa, jego powierzchnia i utrzymanie, wiąże się wysokimi kosztami. To co generuje koszty w polo to przede wszystkim utrzymanie i treningi koni. Należy zauważyć, iż podczas meczu zawodnik wymienia wierzchowca kilkukrotnie ze względu na ogromny wysiłek jakiemu ten jest poddawany. Za najlepsze uznawane są konie argentyńskie, stamtąd też pochodzą najznakomitsi zawodnicy i trenerzy. Znany ze swojego zamiłowania do polo, czynnie uprawiający ten sport, międzynarodowy przedsiębiorca Marek Dochnal posiadał własną hodowlę koni właśnie w Argentynie. Z kolei biznesmen Dariusz Gardener, postać z branży budowlanej i nieruchomości, również pasjonat polo uważa, że doskonale do gry w polo można przysposobić choćby małopolską rasę koni. Hodowle koni w Polsce gwarantowałyby większą kontrolę nad dojrzewaniem i właściwym ułożeniem polo-pony.

Strój gracza polo

Podchodząc profesjonalnie do rozpoczęcia swojej przygody z polo, należy zainteresować się elementami stroju, gdyż te nie mogą być przypadkowe.

  • Kask do gry w polo jest niezbędny bez względu na poziom zaawansowania gracza. Jego podstawowe zadanie to ochrona głowy podczas upadku z konia bądź przypadkowego uderzenia piłką lub kijem. Zwykle jest on wykonany z włókna węglowego, które skutecznie chroni przed uderzeniami i dzięki temu minimalizuje ryzyko urazu. Dodatkowo zaleca się zakładanie maski ochraniającej twarz i specjalnych okularów.
  • Buty do polo są wysokie, kończą się przed kolanem i co należy podkreślić różnią się od tych jeździeckich czy myśliwskich. Najczęściej widzi się tak zwane buty argentyńskie, które zostały stworzone do polo. Wyróżnia je to, że zapinane są z przodu na suwak i dzięki temu można je szybko zdjąć w przypadku wystąpienia kontuzji. Z kolei dłuższy niż klasyczny obcas ma za zadanie uniemożliwić przypadkowe wysunięcie się strzemienia podczas gry. Kolor butów to niezmiennie brązowy, rzadziej czarny.
  • Ochraniacze na kolana dla jeźdźca muszą być wykonane tradycyjnie ze skóry lub bardzo wytrzymałego tworzywa, które zabezpieczy nogę gracza w przypadku zderzenia z innym zawodnikiem. Część ochraniacza, która przylega do konia jest podszyta miękkim materiałem zwykle neoprenem.
  • Ostrogi – są dopuszczone, jednak zwraca się uwagę, aby były zaokrąglone po to by nie ranić konia.
  • Palcat ma za zadanie sygnalizować koniowi przyśpieszenie, kiedy piłka jest w grze.
  • Spodnie w tradycyjnym białym kolorze to te wykonane z jeansu lub bryczesy z elastycznego materiału.
  • Koszulka do polo jest najczęściej wykonana z bawełny i charakteryzuje się tym, że jest zapinana na guziki i zakończona kołnierzykiem. Tutaj kolor przedstawia barwy drużyny, a na plecach zawodnika znajduje się numer, który odpowiada funkcji, jaką ten pełni na boisku.
  • Rękawiczki chronią dłonie gracza przed obtarciami.

Strój do polo to oprócz efektów wizualnych powinien zapewniać graczowi bezpieczeństwo i komfort gry. Dodatkowym elementem niezbędnym do prowadzenia gry w polo jest mallet – czyli specjalny kij. Jest on wykonany z bambusa lub rattanu, a wszelkie próby zastąpienia naturalnego materiału np. włóknem szklanym, zakończyły się fiaskiem. Mallet zakończony jest drewnianym młotkiem, którego główka zwęża się nieco na końcach. To właśnie ów młotek umożliwia wykonanie uderzenia. Kije różnią się długością co uzależnione jest przede wszystkim od wysokości konia, a także upodobań zawodnika, jednak zazwyczaj mają długość około 130 centymetrów.

Na pewno polo nie należy do najtańszych sportów i dlatego postrzegany jest jako rozrywka dla wybranych. Nie do końca jest to prawda, gdyż gra w polo na poziomie amatorskim, szczególnie jeśli jesteśmy członkami jednego z działających w Polsce klubów polo jest jak najbardziej możliwa i coraz więcej osób korzysta z tej możliwości, czerpiąc pełną piersią radość z tej szlachetnej gry.

Previous Zatrzymany w związku z przemocą domową
Next Kiedy warto zmienić ubezpieczyciela?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Płyty winylowe dla melomana. Gdzie ich szukać?

Płyty do odsłuchiwania to nie tylko płyty audiofilskie… Jeśli miałeś okazję uczestniczyć w jakimś HiFi Show, to może dostrzegłeś, że dla celów ewaluacyjnych popularnością cieszą się dziwne nagrania. Z racji

Life&Style 0 Comments

Kobiety zarabiają w Polsce średnio o 19 proc. mniej niż mężczyźni

Statystyki pokazują, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga w Polsce blisko 20 proc. Dysproporcje w wynagrodzeniach są widoczne na wszystkich szczeblach kariery i niezależne od wielkości przedsiębiorstwa. Przyczyniają się do tego wybory

Life&Style 0 Comments

Właściwości i zastosowanie zimnotłoczonego oleju rzepakowego

Olej rzepakowy nie ma dobrej sławy w naszym kraju. Powodem tego jest niestety fakt, iż uprawiany w dawnych czasach rzepak zawierał szkodliwy dla zdrowia kwas erukowy. Na szczęście, już od

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź