Kiedy powinniśmy zdecydować się na wymianę okien?

Kiedy powinniśmy zdecydować się na wymianę okien?

Wymiana okien to jedna z tych inwestycji, które pociągają za sobą spore kwoty. Zazwyczaj stan okien i drzwi sprawdzany jest wraz z nadejściem wiosny, gdyż mroźne zimy mogą doprowadzać do wielu zniszczeń. Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, iż konieczna jest wymiana okien? Czy zużycie okien widać już na pierwszy rzut oka?

Problem nieszczelnych okien

Każdy człowiek zapewne zdaje sobie sprawę, że okna spełniają w pełni swoją funkcję, kiedy ochrona pomieszczenia przed temperaturą panującą na zewnątrz. Niskie temperatury, jakie notowane są zimą, mogą przyczyniać się do wzrostu kosztów związanych z utrzymaniem i ogrzewaniem domu. W wyniku nieszczelnych okien ucieka nawet 30% ciepła, a sama nieszczelność może być spowodowana nie tylko ze zniszczeniem okien, ale również z ich nieprawidłowym montażem i rozszczelnieniem się poszczególnych elementów okna w wyniku użytkowania.

Kiedy należy wymienić okna?

Konieczność wymiany okien a uszkodzenia mechaniczne

Jeżeli uszkodzenie, jakiemu uległo nasze okno, jest niewielkie, w wielu przypadkach możliwa jest częściowa wymiana uszkodzonych elementów. W przypadku nieco większych usterek warto wymienić okno od razu. W przeciwnym razie wraz z nadejściem zimy narażeni będziemy na dodatkowe koszty związane z ogrzaniem domu lub mieszkania. W wielu przypadkach uszkodzenia mechaniczne powodują trudności z zamykaniem i otwieraniem okien. Sytuacja ta wydaje się trudna zwłaszcza wtedy, gdy dojdzie do wypaczenia ram lub do zniszczenia okuć okna. Warto zaznaczyć, że uszkodzenie okna może nastąpić także w momencie prób włamania. Nawet niewielkie próby wyważenia okna mogą skutkować poważnymi i niestety kosztownymi konsekwencjami, z jakimi liczyć muszą się właściciele domu. W momencie zauważenia uszczerbku na oknie warto skonsultować się z producentem, aby zapytać o radę, czy konieczna jest całkowita wymiana takiego okna, czy jedynie zabezpieczenie uszkodzonego miejsca i jego wzmocnienie.

Słaba akustyka

Inną sytuacją, kiedy często konieczna jest wymiana, jest sytuacja, w której mieszkając w centrum miasta, nie możemy znieść hałasów wydobywających się z ulicy. Taka sytuacja oznacza, że mogło dojść do rozszczelnienia się okna, co prowadzi nie tylko do przenikania temperatury z zewnątrz do wnętrza lokalu mieszkalnego, ale również uporczywych hałasów, które utrudniają pracę, czy relaks w domu. Popularne stają się dźwiękoszczelne szyby, które umożliwiają pełen komfort. Izolacja akustyczna określana jest wskaźnikiem Rw. Im wyższa jest wartość tego współczynnika, tym lepszą akustykę zapewnia okno. W przypadku mieszkania na spokojnym osiedlu z pewnością wystarczą okna, których akustyka wynosi 30-32 Rw. W przypadku domu, czy też mieszkania w centrum miasta znacznie lepszym rozwiązaniem będą okna o akustyce wyższej, niż 25 Rw.

Brak komfortu termicznego

Jeżeli latem w mieszkaniu jest zbyt gorąco, natomiast zimą zbyt chłodno, może być to sygnał świadczący o konieczności wymiany okien. Współczesne okna dają możliwość znacznie większych oszczędności, niż okna, które montowane były jeszcze kilkanaście lat temu w domach. Słaba izolacja termiczna to zazwyczaj główny powód, który skłania do wykonania remontu i do wymiany starej stolarki. Ciepło, które zimą ,,ucieka” z domu, generuje znacznie większe rachunki za ogrzewanie, natomiast gorąco, które latem wpada do domu, powoduje większe rachunki za prąd z powodu aktywnej klimatyzacji, czy wiatraka na prąd. Dzięki wymianie okien zyskamy jednak nie tylko oszczędność finansową, ale również komfort termiczny.

Kwestie estetyki

Niestety okna wraz z upływem lat tracą na wyglądzie. Mowa tutaj nie tylko o oknach drewnianych, które ze względu na miękką konstrukcję są podatne na uszkodzenia, ale również plastikowe okna, zwłaszcza białe, które pod wpływem skrajnych temperatur mogą zwyczajnie żółknąć. To niepożądane zjawisko, które budzi wiele przykrych emocji wśród mieszkańców danego domu, czy mieszkania. Spękana stolarka okien bez wątpienia szpeci elewację, dlatego wymiana takich okiem z upływem lat okazuje się niezwykle ważna.

Poradę o wymianie okien dostarczył dystrybutor okien pasywnych Internorm. Salon Internorm w Gdańsku znajduje się w Centrum Handlowym Kartuska.

ul. Kartuska 214
80-122 Gdańsk

Telefon: +58 533 62 87

Strona WWW: https://okna-internorm.com.pl/

Godziny otwarcia
Poniedziałek – piątek: 9:00 – 18:00
Sobota: 10:00 – 14:00

Previous Pobili i okradli 68-latka, zostali zatrzymani
Next Zatrzymany 34-latek odpowie za posiadanie znacznej ilości narkotyków

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Policjanci pracowali na miejscu wypadku w Tadzinie

Wczoraj policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące wypadku drogowego w Tadzinie. Na miejscu pojechali funkcjonariusze wejherowskiej drogówki, którzy ustalali okoliczności zdarzenia. Kierowca oraz pasażerowie z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala. Teraz

Wiadomości 0 Comments

Czy dom na obrzeżach Gdańska w Baninie to dobry pomysł?

Kwestia wyboru lokalizacji domu, który kupimy, wciąż pozostaje kwestią trudną do rozstrzygnięcia. Co chwilę pojawiają się nowe inwestycje deweloperskie, które kuszą nas różnymi udogodnieniami. Taka sytuacja ma miejsce na przykład

Wiadomości 0 Comments

POLICJANCI ZABEZPIECZALI ZAWODY SKUTERÓW WODNYCH

Gdańscy policjanci z Referatu Prewencji na Wodach zabezpieczali XI Otwarte Mistrzostwa Polski Skuterów Wodnych, które odbywały się na akwenie Martwej Wisły. Funkcjonariusze pływając na łodziach policyjnych dbali o bezpieczeństwo uczestników

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź