Polskie opiekunki seniorów w Niemczech – co sądzą o swojej pracy?

Polskie opiekunki seniorów w Niemczech – co sądzą o swojej pracy?

Każdego roku tysiące polskich opiekunek osób starszych wyjeżdżają do Niemiec, aby zajmować się tamtejszymi seniorami. Z pewnością zachęca je to, że jeśli chodzi o pracę w Niemczech opinie opiekunek, które już stamtąd wróciły lub nadal pracują za granicą, zwykle są pozytywne. Warto zapoznać się z tymi opiniami, aby podjąć trafną decyzję odnośnie własnego wyjazdu do pracy w Niemczech. Zebraliśmy najczęstsze opinie dotyczące zatrudnienia opiekunek w Niemczech i przygotowaliśmy ich podsumowanie.

Jest lepiej niż się wydaje

Z pewnością za naturalne należy uznać obawy towarzyszące osobom, które po raz pierwszy wyjeżdżają pracować za granicą. Krążące na temat pracy w Niemczech opinie rozpowszechniane przez osoby, które nigdy tam nie były, ostrzegają przed złym traktowaniem Polaków lub większymi wymaganiami niż w Polsce. Wiele obaw budzą również różnice językowe. Opiekunki, które nie posługują się płynnie językiem niemieckim są często przekonane, że praca w Niemczech nie jest dla nich.

Relacje opiekunek pracujących w Niemczech są jednak jednoznaczne, większość twierdzi, iż ich obawy były zupełnie nieuzasadnione. Być może jeszcze 20-30 lat temu rzeczywiście dosyć często Polacy byli traktowani w Niemczech w sposób niewłaściwy. Dochodziło do incydentów, polegających najczęściej na znieważaniu. Jednak w ciągu ostatnich dekad doceniona została pracowitość oraz fachowość Polaków. Ponadto, społeczeństwo niemieckie stało się bardziej otwarte na przedstawicieli różnorodnych narodowości, którzy coraz rzadziej są dziś oceniani po pozorach.

Jeżeli chodzi o to, jak ciężka jest praca w Niemczech, opinie opiekunek wskazują, iż obciążenie jest podobne, jak w przypadku opieki nad polskimi seniorami. Nie można jednak pominąć faktu, iż charakter pracy zwykle jest nieco inny, gdyż opiekunka w Niemczech przeważnie mieszka ze swoim podopieczny, co dla niektórych jest minusem, a dla innych zaletą pracy w opiece senioralnej w Niemczech.

Bariera językowa natomiast to problem, który dotyczy tylko opiekunów niezdolnych nawet do najprostszej komunikacji w języku niemieckim. Agencje bowiem wymagają zwykle podstawowej znajomości tego języka, płynność absolutnie nie jest wymagana. Według relacji opiekunek pracujących w Niemczech, w praktyce język niemiecki w stopniu podstawowym to wszystko czego trzeba, aby czuć się swobodnie.

Zatrudnienie tylko przez agencję opiekunek

Powyższe posumowanie nie pozostawia wątpliwości, iż w przypadku pracy w Niemczech opinie są w przeważającej części bardzo pozytywne. Dotychczas nie wspomnieliśmy jednak o tym, iż wyjazd do pracy w Niemczech polecają głównie opiekunki zatrudnione przez agencje. Opiekunki seniorów, które decydowały się korzystać z bezpośrednich ofert pracy od niemieckich rodzin, często doznawały rozczarowań. Najczęściej dotyczyły one gorszych warunków pracy od oczekiwanych oraz problemów z wypłatą wynagrodzenia. Renomowana agencja opiekunek jest natomiast gwarancją dotrzymania warunków określonych w ogłoszeniu oraz regularnego wypłacania należnego wynagrodzenia.

Podczas przygotowywania artykułu otrzymaliśmy pomoc ze strony platformy Opiekunki24 – jest to portal agregujący oferty pracy dla opiekunek osób starszych.

Previous Zabezpieczone ponad pół kilograma marihuany
Next Metody wybielania zębów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Okradali paczki w firmie kurierskiej

Dzielnicowi z komisariatu na Oruni w piątek zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy, którzy w lutym br. byli pracownikami w jednej z gdańskich firm kurierskich i przy okazji brali udział w procederze

Wiadomości 0 Comments

POLICJANCI ROZMAWIALI Z SENIORAMI O MAPIE ZAGROŻEŃ I OSZUSTWACH NA WNUCZKA

Wczoraj w Miejskim Domu Kultury w Debrznie policjanci razem z pracownikiem socjalnym spotkali się z seniorami. Rozmawiali o tym jak nie stać się ofiarą oszustwa oraz omówili i pokazali jak

Wiadomości 0 Comments

Poszukiwany dwoma listami gończymi wyłudził kredyt

Policjanci z Gdyni zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 28-letniego mężczyznę podejrzewanego o wyłudzenie kredytu na kilka tysięcy złotych. Zatrzymany był już poszukiwany dwoma listami gończymi za popełnione wcześniej przestępstwa.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź