Pomorskie firmy inwestują w innowacje. Kolejne podmioty mają szansę na rozwój w ramach nowego naboru do Szybkiej Ścieżki

Pomorskie firmy inwestują w innowacje. Kolejne podmioty mają szansę na rozwój w ramach nowego naboru do Szybkiej Ścieżki

Kolejni innowatorzy z regionu mają szansę na rozwój swoich prac w ramach popularnego konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Szybka Ścieżka, do którego nabór rusza już 16 września. Budżet konkursu to aż 1,1 mld zł. Pomorskie firmy tylko w ubiegłym roku uzyskały z NCBR dofinansowanie na łączną kwotę 369 mln zł.

Kto może zostać beneficjentem Szybkiej Ścieżki i jak aplikować o wsparcie na rozwój działań badawczo-rozwojowych? Informacje będzie można uzyskać podczas spotkania „NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR”, które odbędzie się 12 września w Gdyni. Do udziału zaproszono przedstawicieli firm, startup-ów oraz naukowców.

W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Pomorskiego określono 4 inteligentne specjalizacje. Wśród nich znalazły się: technologie offshore i portowo-logistyczne, technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie, technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie, a także technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia. Region stawia na rozwój instytucji B+R, wyższych uczelni oraz silną kooperację nauki i biznesu. Dobrą platformą do współpracy przedsiębiorców i naukowców oraz rozwijania projektów B+R jest konkurs NCBR Szybka Ścieżka.

Duży wybór konkursów w formule Szybkiej Ścieżki

W ramach Szybkiej Ścieżki o dofinansowanie mogą ubiegać się duże, średnie, małe przedsiębiorstwa i start-upy. W tym roku po raz pierwszy do konkursu dopuszczono również konsorcja przedsiębiorców oraz jednostek naukowych. Aplikujący do Szybkiej Ścieżki przedsiębiorcy mogą otrzymać od kilkuset tysięcy do ok. 200 mln zł na działalność rozwojową i tworzenie innowacyjnych projektów biznesowych. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 80 procent wartości ich projektu. Pozostałe 20 procent musi pochodzić ze środków własnych. Nabór wniosków będzie trwał od 16 września do 16 grudnia br.

Nowością w tym roku są również dwa konkursy tematyczne w Szybkiej Ścieżce: pierwszy dedykowany jest projektom z zakresu technologii kosmicznych, drugi technologii tworzyw sztucznych (w obu konkursach nabór wniosków w terminie 2 września – 15 listopada). Trwa także nabór w konkursie dla MŚP z certyfikatem Seal of Excellence (termin zgłaszania upływa 29 listopada). Łączny budżet konkursów w drugiej połowie 2019 roku to 1,63 mld zł. Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną także konkursy tematyczne: Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska oraz Urządzenia grzewcze.

Rakiety, antydrony i składane płetwy – pomorskie miejscem różnorodnych innowacji

Ze wsparcia NCBR w ramach Szybkiej Ścieżki skorzystały takie pomorskie firmy, jak: Spaceforest (branża kosmiczna) czy Advanced Protection Systems (sektor bezpieczeństwa, projekt antydronów), które zdobywają popularność już nie tylko w Polsce, ale i na zagranicznych rynkach. Innym przykładem jest również firma Exotech, która prowadzi prace badawcze nad innowacyjnymi biomimetycznymi płetwami pływackimi dla zastosowania cywilnego. Inspiracją do ich stworzenia były składane nożyczki fryzjerskie. Najpierw zostały zrobione dla wojsk specjalnych, dziś używa ich GROM. Chodziło o to, żeby były lekkie, małe i można je było łatwo schować. Obecnie prowadzone są prace badawcze takich płetw, ale wykorzystywanych w rekreacji i ratownictwie. Być może w przyszłości te małe składane płetwy będą częścią kamizelek wykorzystywanych na tratwach ratunkowych. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie. Dzięki dofinansowaniu NCBR EXOTECH prowadzi teraz m.in. prace badawcze nad właściwościami hydrodynamicznymi płetw w specjalnym tunelu, dzięki czemu nowy produkt będzie lżejszy i łatwiejszy w użyciu. Podczas gdyńskich warsztatów przedstawiciel firmy opowie o swoich doświadczeniach przy aplikowaniu i realizacji projektu.

Praktyczne informacje podczas warsztatów

Przedsiębiorcy i naukowcy z regionu, którzy również planują realizację prac badawczo-rozwojowych są zaproszeni do zapoznania się z konkursami prowadzonymi przez NCBR oraz do bezpośrednich rozmów z ekspertami, w trakcie których dowiedzą się, jak zaplanować projekt B+R, na co można przeznaczyć dofinansowanie, jak je uzyskiwać i rozliczać.

 

Okazją są m.in. spotkania „NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR”, których harmonogram dostępny jest na stronie www.NCBRdlaFirm.pl. Do tej pory w całej Polsce odbyło się ponad 70 takich spotkań, a planowane są kolejne. Udział w nich jest bezpłatny.

 

  • Więcej informacji o konkursie Szybka Ścieżka dostępnych jest na stronie gov.pl/szybkasciezka.
  • Jeśli chcesz zweryfikować założenia swojego projektu i dowiedzieć się czy ma szanse na dofinansowanie skorzystaj z Asystenta Innowacji na www.ncbr.gov.pl.
  • O konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uzyskasz informacje również
    w Punkcie Informacyjnym w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47a, pod numerem telefonu 22 39 07 170 lub pisząc na adres info@ncbr.gov.pl.

Kontakt dla mediów ze strony NCBR: Weronika Kopernok, weronika.kopernok@ncbr.gov.pl

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu  przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane
z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.
Więcej informacji na stronie ncbr.gov.pl

Previous CZUJNOŚĆ NAJBLIŻSZYCH I SZYBKA REAKCJA DZIELNICOWEGO URATOWAŁA ŻYCIE 87-LATKI
Next Kamizelka obciążeniowa w zaburzeniach SI, ADHD, PDD

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Dlaczego warto inwestować w reklamę AdWords?

Reklama AdWords to bardzo skuteczna i efektywna forma promocji firm w Internecie. Dzięki ostatnim zmianom w sposobie wyświetlania linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwania stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Dlaczego warto

Strefa Biznesu 0 Comments

Innowacyjne firmy mogą liczyć na większe ulgi podatkowe i łatwiejsze procedury

Na przełomie roku weszły w życie przepisy tzw. małej ustawy o innowacyjności. Wprowadziła ona szereg ulg podatkowych i ułatwień dla przedsiębiorców, którzy inwestują w badania i rozwój. Nowe przepisy upraszczają też procedurę komercjalizacji wynalazków na uczelniach,

Strefa Biznesu 0 Comments

5 Powodów, dla których warto skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej

Rozważasz skorzystanie z usług agencji rekrutacyjnej, ale chcesz najpierw dowiedzieć się więcej na temat korzyści? VHR omawia 5 powodów, dla których agencje rekrutacyjne są dobre dla biznesu. Jak korzystanie z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź