Rodzaje programów terapeutycznych

Rodzaje programów terapeutycznych

Badania naukowe nad leczeniem uzależnień zazwyczaj klasyfikują programy na kilka ogólnych typów lub sposobów. Podejścia do leczenia i poszczególne programy nadal ewoluują i różnicują się, a wiele programów nie mieści się obecnie w tradycyjnych klasyfikacjach leczenia uzależnień od narkotyków.

Większość jednak zaczyna się od detoksykacji i medycznie prowadzonego odstawienia, często uważanego za pierwszy etap leczenia. Detoksykacja, czyli proces, dzięki któremu organizm oczyszcza się z narkotyków, ma na celu opanowanie ostrych i potencjalnie niebezpiecznych fizjologicznych skutków zaprzestania używania narkotyków. Jak stwierdzono wcześniej, sama detoksykacja nie rozwiązuje problemów psychologicznych, społecznych i behawioralnych związanych z uzależnieniem, a zatem zazwyczaj nie powoduje trwałych zmian behawioralnych niezbędnych do powrotu do zdrowia. Po detoksykacji powinna nastąpić zatem formalna ocena i skierowanie na leczenie uzależnienia od narkotyków.

Ponieważ często towarzyszą jej nieprzyjemne i potencjalnie śmiertelne skutki uboczne wynikające z odstawienia, detoksykacja jest często zarządzana za pomocą leków podawanych przez lekarza w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych; dlatego też jest ona określana jako „medycznie zarządzane odstawienie”. Dostępne są leki, które pomagają w odstawieniu opioidów, benzodiazepin, alkoholu, nikotyny, barbituranów i innych środków uspokajających.

Długoterminowe leczenie mieszkaniowe (Long-Term Residential Treatment)

Długoterminowe leczenie stacjonarne zapewnia opiekę 24 godziny na dobę, zazwyczaj w warunkach pozaszpitalnych. Najbardziej znanym modelem leczenia stacjonarnego jest wspólnota terapeutyczna (TC), z planowaną długością pobytu od 6 do 12 miesięcy. TK koncentrują się na „resocjalizacji” jednostki i wykorzystują całą wspólnotę – w tym innych mieszkańców, personel i kontekst społeczny – jako aktywne składniki leczenia.

Uzależnienie jest postrzegane w kontekście społecznych i psychologicznych deficytów jednostki, a leczenie koncentruje się na rozwijaniu osobistej odpowiedzialności i współodpowiedzialności, jak również życia społecznie produktywnego. Leczenie jest wysoce ustrukturyzowane i może być czasami konfrontacyjne z działaniami mającymi na celu pomoc rezydentom w badaniu szkodliwych przekonań, samooceny i destrukcyjnych wzorców zachowań oraz przyjęciu nowych, bardziej harmonijnych i konstruktywnych sposobów interakcji z innymi.

Wiele KT oferuje kompleksowe usługi, które mogą obejmować szkolenia w zakresie zatrudnienia i inne usługi wsparcia na miejscu. Badania pokazują, że Centra Tematyczne mogą być modyfikowane tak, aby traktować osoby o szczególnych potrzebach, w tym nastolatków, kobiety, bezdomnych, osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi oraz osoby z systemu sądownictwa karnego.

Przejdź na stronę: http://jacekswist.pl/ aby dowiedzieć się więcej

Previous Uważaj na oszustów
Next 5 Powodów, dla których warto skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Kobiety zarabiają w Polsce średnio o 19 proc. mniej niż mężczyźni

Statystyki pokazują, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga w Polsce blisko 20 proc. Dysproporcje w wynagrodzeniach są widoczne na wszystkich szczeblach kariery i niezależne od wielkości przedsiębiorstwa. Przyczyniają się do tego wybory

Life&Style 0 Comments

Wszedłem w biznes deweloperski. Zajmuję się dużymi projektami

Wokalista pracuje obecnie nad swoim pierwszym projektem na rynku deweloperskim. Nie rezygnuje też z działalności w środowisku artystycznym. Kończy pracę nad płytą, przygotowuje również duże muzyczne show, które ma wprowadzić na rynek

Life&Style 0 Comments

Czy warto wybrać kosmetyki mineralne?

Półki drogerii uginają się od kosmetyków. Regularnie do tych świetnie znanych dołączają nowe. Do stosunkowo mało jeszcze znanych należą kosmetyki mineralne. Mimo że są dostępne od niedawna, to już zdążyły

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź