Rodzaje programów terapeutycznych

Rodzaje programów terapeutycznych

Badania naukowe nad leczeniem uzależnień zazwyczaj klasyfikują programy na kilka ogólnych typów lub sposobów. Podejścia do leczenia i poszczególne programy nadal ewoluują i różnicują się, a wiele programów nie mieści się obecnie w tradycyjnych klasyfikacjach leczenia uzależnień od narkotyków.

Większość jednak zaczyna się od detoksykacji i medycznie prowadzonego odstawienia, często uważanego za pierwszy etap leczenia. Detoksykacja, czyli proces, dzięki któremu organizm oczyszcza się z narkotyków, ma na celu opanowanie ostrych i potencjalnie niebezpiecznych fizjologicznych skutków zaprzestania używania narkotyków. Jak stwierdzono wcześniej, sama detoksykacja nie rozwiązuje problemów psychologicznych, społecznych i behawioralnych związanych z uzależnieniem, a zatem zazwyczaj nie powoduje trwałych zmian behawioralnych niezbędnych do powrotu do zdrowia. Po detoksykacji powinna nastąpić zatem formalna ocena i skierowanie na leczenie uzależnienia od narkotyków.

Ponieważ często towarzyszą jej nieprzyjemne i potencjalnie śmiertelne skutki uboczne wynikające z odstawienia, detoksykacja jest często zarządzana za pomocą leków podawanych przez lekarza w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych; dlatego też jest ona określana jako „medycznie zarządzane odstawienie”. Dostępne są leki, które pomagają w odstawieniu opioidów, benzodiazepin, alkoholu, nikotyny, barbituranów i innych środków uspokajających.

Długoterminowe leczenie mieszkaniowe (Long-Term Residential Treatment)

Długoterminowe leczenie stacjonarne zapewnia opiekę 24 godziny na dobę, zazwyczaj w warunkach pozaszpitalnych. Najbardziej znanym modelem leczenia stacjonarnego jest wspólnota terapeutyczna (TC), z planowaną długością pobytu od 6 do 12 miesięcy. TK koncentrują się na „resocjalizacji” jednostki i wykorzystują całą wspólnotę – w tym innych mieszkańców, personel i kontekst społeczny – jako aktywne składniki leczenia.

Uzależnienie jest postrzegane w kontekście społecznych i psychologicznych deficytów jednostki, a leczenie koncentruje się na rozwijaniu osobistej odpowiedzialności i współodpowiedzialności, jak również życia społecznie produktywnego. Leczenie jest wysoce ustrukturyzowane i może być czasami konfrontacyjne z działaniami mającymi na celu pomoc rezydentom w badaniu szkodliwych przekonań, samooceny i destrukcyjnych wzorców zachowań oraz przyjęciu nowych, bardziej harmonijnych i konstruktywnych sposobów interakcji z innymi.

Wiele KT oferuje kompleksowe usługi, które mogą obejmować szkolenia w zakresie zatrudnienia i inne usługi wsparcia na miejscu. Badania pokazują, że Centra Tematyczne mogą być modyfikowane tak, aby traktować osoby o szczególnych potrzebach, w tym nastolatków, kobiety, bezdomnych, osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi oraz osoby z systemu sądownictwa karnego.

Przejdź na stronę: http://jacekswist.pl/ aby dowiedzieć się więcej

Previous Uważaj na oszustów
Next 5 Powodów, dla których warto skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Smartfon dla kobiety

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji chętnie obdarowujemy się prezentami. Wiele kobiet z pewnością byłoby zadowolonych znajdując pod choinką nowy smartfon. Pojawia się jednak pytanie: jaki

Life&Style 0 Comments

Jak i gdzie zalegalizować wagę? Najważniejsze informacje

Zgodnie z obowiązującą ustawą, każdy przyrząd pomiarowy wykorzystywany w handlu lub produkcji musi uzyskać odpowiednie pozwolenie na jego używanie. Nazywane jest ono legalizacją danego urządzenia. Jej przeprowadzeniem zajmuje się Urząd

Life&Style 0 Comments

Kamizelka obciążeniowa w zaburzeniach SI, ADHD, PDD

Każdy rodzic, który zmaga się z dzieckiem z problemami integracji sensorycznej wie, jak bardzo utrudnia to jego normalne funkcjonowanie wśród rówieśników. Wahania nastrojów, słaba kontrola własnych ruchów, napady nerwowe –

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź