Uważaj na oszustów

Uważaj na oszustów

Policjanci z Gdańska ostrzegają przed tzw. oszustwami „na policjanta”. Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Tak było wczoraj w Gdańsku, kiedy kilku mieszkańców miasta odebrało telefon od oszusta. Prawie wszyscy nie dali się oszukać, niestety jedna osoba przekazała pieniądze przestępcy podającego się za funkcjonariusza Policji. Policjanci badają okoliczności sprawy i ustalają sprawców tych przestępstw.

Wczoraj oszuści kilka razy próbowali metodą „na policjanta” wyłudzić pieniądze od starszych mieszkańców Gdańska. Prawie wszyscy odmówili przekazania pieniędzy i poinformowali o tych zdarzeniach policjantów, dzięki temu nie straciły wszystkich oszczędności. Niestety oszustom udało się nakłonić 85-letnią mieszkankę Gdańska do podania informacji o zgromadzonych oszczędnościach, a w konsekwencji przekazania ich sprawcom.

Policjanci ustalili, że około godziny 9 do mieszkanki Gdańska zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że jest pracownikiem banku, oraz że do odebrania jest przesyłka adresowana do jednego z członków rodziny. Kilka godzin później do pokrzywdzonej ponownie zadzwonił telefon, tym razem osoba po drugiej stronie słuchawki powiedziała, że jest policjantem rozpracowującym grupę oszustów, którzy planują napad na kobietę i kradzież jej oszczędności. Oszust powiedział pokrzywdzonej, że aby uratować swoje oszczędności powinna wyrzucić je przez okno swojego mieszkania, a policjanci je zabezpieczą i przechowają. Fałszywy policjant poprosił pokrzywdzoną o udział w prowokacji po to, aby zatrzymać sprawcę. Pokrzywdzona zgodziła się i na polecenie fałszywego policjanta wyrzuciła przez okno spakowane pieniądze.

Policjanci przypominają, że pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Sposób działania przestępców podających się za wnuczka czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Oszuści jednak modyfikują swoje działania. Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy i proszą o pieniądze, które mają pomóc w rozwiązaniu prowadzonego rzekomo dochodzenia. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, a w sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W momencie, gdy mamy podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, zawsze możemy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. różnego rodzaje święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Previous #Zostańwdomu
Next Rodzaje programów terapeutycznych

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

25-LEK CHCIAŁ SKOCZYĆ Z WIADUKTU. URATOWALI GO POLICJANCI

Skuteczna interwencja policjantów z Prabut uratowała życie 25-latka. Mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. Funkcjonariusze uratowali go w ostatniej chwili, kiedy chciał skoczyć z wiaduktu kolejowego na ul. Jagiełły. Mężczyzna trafił pod

Wiadomości 0 Comments

Dozór dla 35-letniego mieszkańca Sopotu

Dzielnicowi zatrzymali 35-letniego mieszkańca Sopotu, który przy sobie miał narkotyki. Kolejne porcje zakazanych substancji funkcjonariusze zabezpieczyli w jego mieszkaniu. Podczas przeszukania lokalu znaleziono także nabój, który mężczyzna posiadał nielegalnie. Sprawca

Wiadomości 0 Comments

Poszukiwany dwoma listami gończymi wyłudził kredyt

Policjanci z Gdyni zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 28-letniego mężczyznę podejrzewanego o wyłudzenie kredytu na kilka tysięcy złotych. Zatrzymany był już poszukiwany dwoma listami gończymi za popełnione wcześniej przestępstwa.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź