Zakupoholizm: co to takiego?

Zakupoholizm: co to takiego?

Problem uzależnień jest coraz bardziej rozbudowany. Dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w bardzo różnym wieku. Jeszcze kilkanaście lat temu mówiono w zasadzie wyłącznie o alkoholizmie i narkomanii. Czasami pojawiał się także hazard. Dzisiaj uzależnienia behawioralne stanowią istotną część uzależnień. Specjaliści zgodnie twierdzą, że liczba osób nimi dotkniętych jest coraz większa. Jednym z uzależnień behawioralnych jest zakupoholizm. Zobaczmy na czym polega i jak można pomóc osobie, która została nim dotknięta.

Zakupoholizm, czyli co?

Zakupoholizm to uzależnienie polegające na niepohamowanej pokusie robienia zakupów. Osoba odczuwa silną potrzebę kupowania, nie jest w stanie sobie z nią poradzić. Konsekwencją jest wręcz niekontrolowane kupowanie rozmaitych rzeczy, które na ogół są kompletnie nieprzydatne. Co ważne, osoba dotknięta zakupoholizmem odczuwa nieustanny przymus robienia zakupów, rezygnuje z innych form aktywności. Całe jej działanie skoncentrowane jest wyłącznie na tym, aby coś kupić. Z czasem – wraz z tym, jak problem się rozwija – zaczyna zaniedbywać pracę, dom, rodzinę. Pojawiają się również poważne problemy finansowe. Osoba, u której pojawił się zakupoholizm wszystkie pieniądze jest bowiem w stanie przeznaczyć na zakupy. Nie przejmuje się tym, że trzeba kupić produkty żywnościowe czy opłacić rachunki.

Jak pomóc osobie dotkniętej zakupoholizmem?

W przypadku zakupoholizmu postępowanie jest dokładnie takie samo, jak w przypadku innych uzależnień behawioralnych. Samodzielne uporanie się z problemem jest niezwykle trudne. Dlatego niezbędne okazuje się być skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego terapeuty uzależnień. Na początku praca koncentruje się na wzbudzeniu i podtrzymaniu motywacji do pracy, a także akceptacji uzależnienia. W przypadku zakupoholizmu problem polega na tym, że osobę nim dotkniętym trzeba nauczyć kontrolowanego robienia zakupów. Nie ma tu mowy o całkowitej rezygnacji z robienia zakupów. Terapia obejmuje również naukę kontrolowania wydawania pieniędzy, rezygnację z karty kredytowej, ustalenie w banku limitu wydatków.

Dlaczego pojawia się uzależnienie?

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, uzależnienie od zakupów i wydawania pieniędzy wynika z trudności w radzeniu sobie z emocjami.

Czy bliscy mogą być dotknięci współuzależnieniem?

Tak, jak w przypadku innych uzależnień, tak również w przypadku zakupoholizmu możliwe jest pojawienie się współuzależnienia u bliskich osoby dotkniętej uzależnieniem. W takim przypadku terapia będzie potrzebna nie tylko dla osoby uzależnionej, ale również jej bliskich.

Zakupoholizm to uzależnienie behawioralne, które pojawia się coraz częściej. Samodzielne pokonanie tego problemu jest bardzo trudne. Dlatego osoba, która uzależniła się od robienia zakupów powinna zgłosić się do wykwalifikowanego terapeuty uzależnień. Co jednak istotne, nie każdy terapeuta pracuje z osobami, które dotknęło uzależnienie behawioralne. Dlatego istotne jest, aby poszukać terapeuty specjalizującego się w pracy z uzależnieniami behawioralnymi.

Previous Objawy choroby alkoholowej
Next Wodoszczelny iPhone od Apple

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

81-latka jechała obwodnicą pod prąd

Mundurowi z gdyńskiej drogówki zatrzymali w ostatnią sobotę 81-letnią mieszkankę Gdyni, która jechała trójmiejską obwodnicą pod prąd. Dzięki pomocy policjantów kobieta mogła bezpiecznie opuścić drogę. Za popełnione wykroczenia 81-latce zostało

Wiadomości 0 Comments

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który usłyszał 263 zarzuty za wyłudzenia pożyczek

Dzięki pracy policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i prokuratorów z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku odpowiedzialności karnej nie uniknie 32-letni mężczyzna,

Wiadomości 0 Comments

Czołowe zderzenie dwóch osobówek – dwie osoby ranne

Policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło w Pelplinie. Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący renault podczas wyprzedzania zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka oplem. Do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź