Jak zabezpieczyć posadzkę przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć posadzkę przed wilgocią?

Zacieki na ścianach, pleśń lub grzyb czy charakterystyczny stęchły zapach w pomieszczeniach to najczęstsze objawy podwyższonej wilgotności w budynku. W przypadku zawilgoconej posadzki, źródło problemu trudno określić na pierwszy rzut oka, dlatego często wiążemy je z nieszczelną termoizolacją ścian zewnętrznych lub z mało efektywnymi oknami w budynku. Ciągły kontakt materiałów budowlanych i ociepleniowych z wodą ma bardzo szkodliwy wpływ na ich strukturę i właściwości, osłabiając ich funkcjonalność i wpływając negatywnie na całą konstrukcję budynku. Od właściwej hydroizolacji posadzki zależy tak naprawdę stabilność całego budynku, a także komfort życia i bezpieczeństwo jego mieszkańców.

W jaki sposób wilgoć uszkadza materiały budowlane?

W pomieszczeniach mieszkalnych wymagany jest odpowiedni poziom wilgoci dla zapewnienia właściwego mikroklimatu. Zarówno zbyt niski poziom wilgoci w budynku, jak i zbyt wysoki są niewskazane dla zdrowia i komfortu mieszkańców, dlatego tak ważne jest aby powietrze było odpowiednio nawilżone. Na zwiększoną ilość wilgoci w pomieszczeniach mają wpływ takie codzienne czynności, jak pranie i suszenie, gotowanie czy kąpiele, dlatego tak ważne dla każdego inwestora jest zadbanie o sprawną wentylację w budynku. Problem pojawia się wówczas, gdy wilgoć nie mając ujścia gromadzi się na powierzchni ścian wewnętrznych i wchłania w ich strukturę. Zdarza się również, szczególnie w przypadku niezabezpieczonej posadzki, podchodzenie wilgoci z gruntu, które w początkowej fazie trudno zauważyć gołym okiem, a staje się widoczne dopiero gdy tworzą się zacieki na ścianach i wkrótce zaczyna odchodzić tynk.

Wilgoć ma bardzo szkodliwy wpływ na materiały budowlane i materiały na ocieplenie. Ciągły kontakt z wodą jest główną przyczyną zmian w ich strukturze i utratę przez nie podstawowych parametrów cieplnych. Przekłada się to bezpośrednio na wzrost kosztów eksploatacyjnych ze względu na to, że budynek traci zbyt szybko ciepło i konieczne jest jego dogrzewanie. Wraz z pogorszeniem parametrów cieplnych pogorszeniu ulega również mikroklimat w budynku, powietrze staje się ciężkie i może się pojawić stęchły zapach, szczególnie w pomieszczeniach najbardziej narażonych na wilgoć – w łazience czy kuchni. Uszkodzeniu ulega też warstwa ocieplenia – zawilgocony styropian czy mokra wełna mineralna tracą przy tym swoje właściwości cieplne i hydrofobowe, pogarsza się też ich wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne.

Sposoby hydroizolacji posadzki

Hydroizolacja posadzki jest bardzo ważnych etapem ocieplania budynku, w wyniku czego odcinamy grunt od źródła wilgoci. Niewłaściwe zabezpieczenie posadzki przed działaniem wilgoci lub pominięcie tego etapu może mieć bardzo poważne konsekwencje dla stabilności konstrukcji budynku i trwałości zastosowanych materiałów budowlanych i materiałów na ocieplenie. Zasadniczo stosuje się dwa najpopularniejsze sposoby zabezpieczania posadzki przed wilgocią z gruntu, hydroizolację z użyciem płynnej folii oraz hydroizolację za pomocą masy uszczelniającej. Folia w płynie jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem ze względu na łatwość układania i doskonałe właściwości izolacyjne, jakimi się odznacza. Na wybraną powierzchnię jest nanoszona za pomocą podstawowych narzędzi malarskich – pędzla i wałka, a powstała warstwa powinna być jednolita i gładka. Innym sposobem hydroizolacji posadzki jest zastosowanie masy uszczelniającej, która odznacza się lepszą izolacyjnością, ale jest nieco trudniejsza w układaniu ze względu na większą gęstość. Jej aplikację przeprowadza się za pomocą pacy glazurniczej i również w przypadku tego rozwiązania ważne jest bardzo dokładne rozprowadzenie materiału na danej powierzchni.

Previous Samochody hybrydowe - co warto o nich wiedzieć? 
Next Pergola na taras - sprytny sposób na zadaszenie i ogrodzenie przydomowej przestrzeni

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

MASZ PRAWO DO SKUTECZNEJ OCHRONY

Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody, pod taką nazwą odbyła się konferencja z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Przedsięwzięcie to było skierowane i dedykowane policjantom z garnizonu warmińsko-mazurskiego.

Wiadomości 0 Comments

DZIELNICOWY OPOWIEDZIAŁ DZIECIOM I MŁODZIEŻY O SWOJEJ PRACY

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy Nr 2 w Olsztynie oraz dzieci z Przedszkola Specjalnego Nr 11 w Olsztynie wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym prowadzonym przez dzielnicowego. Funkcjonariusz opowiedział o swojej pracy,

Wiadomości 0 Comments

JESTEŚMY PO TO, ABY POMAGAĆ – POLICJANCI GOTOWI DO NAJWIĘKSZEJ IMPREZY W REGIONIE

Po raz kolejny na szutrowych drogach naszego regionu odbędzie się wielkie święto fanów motoryzacji – Orlen 74 Rajd Polski. To najbardziej prestiżowe wydarzenie w sportach motorowych w naszym kraju co

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź