Jak przeprowadzić detoks narkotykowy w bezpieczny sposób?

Jak przeprowadzić detoks narkotykowy w bezpieczny sposób?

Detoksykacja to oczyszczenie organizmu z substancji odurzających i produktów ich rozpadu.

Zespół odstawienia

Używanie narkotyków ma niszczący wpływ na cały organizm. Wpływa na wątrobę, nerki, mózg, serce, a także na ludzką psychikę. Podejmowanie decyzji o leczeniu i jest niemożliwe bez detoksykacji. Usunięcie narkotyków z organizmu może być pierwszym krokiem do wyzdrowienia. Jeśli dana osoba doświadcza uczucia odstawienia lub przedawkowania leków, oznacza to, że organizm nie poradził sobie z obciążeniem i potrzebna jest pilna pomoc. Przejawy objawów odstawiennych zależą od rodzaju narkotyku i czasu jego stosowania i można je scharakteryzować jako:

 • objawy fizyczne: ból w różnych częściach ciała, dreszcze, wymioty, osłabienie itp.;
 • objawy psychiczne: psychoza, depresja, ataki paniki itp.

W leczeniu odstawienia pacjentowi zwykle przepisuje się zakraplacz zawierający leki przeciwnarkotyczne, leki przeciwbólowe, witaminy i tabletki nasenne. Ci, którzy przynajmniej raz doświadczyli wycofania, są przerażeni ponownym przeżywaniem tego stanu.

Przedawkowanie

Przedawkowanie jest naturalnym skutkiem nadużywania narkotyków, do którego dochodzi, gdy dawka leku, która dostała się do krwiobiegu, jest zbyt duża. Przedawkowanie może wystąpić w przypadku każdego narkotyku. Szybkie wezwanie lekarzy często pomaga ratować życie pacjenta. Jeśli zauważysz oznaki przedawkowania u najbliższej osoby, natychmiast wezwij pomoc medyczną. Jeśli osoba z podejrzeniem przedawkowania jest nieprzytomna, przed przybyciem lekarzy:

 • połóż pacjenta na twardej powierzchni;
 • sprawdź puls i oddech;
 • upewnij się, że drogi oddechowe są drożne;
 • upewnij się, że język nie zapada się w gardło.

Pomoc medyczna w nagłych wypadkach musi być świadczona przez pracowników służby zdrowia. Szybkie wezwanie specjalistów jest bardzo ważne i może uratować życie pacjenta. W przypadku przedawkowania w domu przeprowadza się doraźną detoksykację. Jednak właściwe oczyszczenie organizmu może być wykonane, jedynie w warunkach kliniki lub szpitala. Oczyszczanie obejmuje:

 • oczyszczanie organizmu z leków;
 • złagodzenie objawów odstawienia poprzez zasypianie;
 • normalizacja pracy narządów wewnętrznych;
 • przywrócenie odporności.

Przebieg detoksykacji

Doświadczenie naszych pozwala szybko określić rodzaj leku, który spowodował przedawkowanie, nawet jeśli pacjent jest nieprzytomny. To pomaga łagodzić objawy odstawienia bez bólu. Przede wszystkim pozwala skutecznie usunąć fizyczny element choroby – objawy odstawienia, które występują na tle odstawienia narkomana od przyjmowania substancji psychoaktywnych. Objawy odstawienia są szczególnie wyraźne w przypadku używania opiatów. W tym przypadku detoksykacja narkomanów jest również rodzajem motywacji do dalszej terapii i rehabilitacji, gdyż eliminowany jest lęk pacjentów przed wystąpieniem zaburzeń somatowegetatywnych i neuropsychiatrycznych.

Podczas detoksykacji organizmu z leków stosuje się terapię lekową i procedury sprzętowe. Ich zastosowanie jest właściwie, kiedy występuje:

 • obecność zależności od substancji chemicznej;
 • ciężki zespół odstawienia – abstynencja, zwłaszcza z objawami somatycznymi;
 • strach przed zaprzestaniem używania narkotyków;
 • potrzeba oczyszczenia organizmu z elementów rozpadu substancji odurzających, przywrócenia funkcjonalnych cech układów i narządów.

Przeciwwskazania do detoksykacji określa lekarz po zbadaniu pacjenta, zrobieniu wywiadu i przeanalizowaniu sposobu używania substancji psychoaktywnych. Ograniczeniami w prowadzeniu działań terapeutycznych są:

 • patologia sercowo-naczyniowa;
 • poważne uszkodzenie nerek, wątroby;
 • współistniejące choroby psychiatryczne;
 • ciąża.

Jedną z najskuteczniejszych i najnowocześniejszych metod oczyszczania organizmu jest szybka detoksykacja. Narkoman jest wprowadzany w sen, podczas którego podaje się mu leki antagonistyczne. Zabieg trwa niecałą dobę, po czym pacjent wychodzi ze znieczulenia i nie odczuwa skutków odstawienia. Oprócz schematów lekowych, detoksykacja z uzależnienia od narkotyków ma na celu:

 • szybko usunąć toksyny;
 • normalizacja snu;
 • ogólna regeneracja organizmu i poprawa ośrodkowego układu nerwowego.

Po ustąpieniu objawów odstawiennych zespół specjalistów naszego ośrodka dostosowuje schemat leczenia odwykowego w celu dalszej normalizacji stanu somatycznego, wyeliminowania efektów psychicznych i opracowania taktyki rehabilitacyjnej.

Previous Leczenie uzależnienia od dopalaczy
Next Prawdziwa włoska pizza, czyli jaka? Po czym ją rozpoznać?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Wizja stania w sklepie i czekania na żonę jest dla mnie przerażająca

Dziennikarz docenia, że w sklepach odzieżowych są krzesła i fotele. Dzięki temu może czytać gazetę w czasie, gdy żona wybiera dla siebie ubrania. Dziennikarz twierdzi, że przeraża go konieczność bezczynnego stania w sklepie i oczekiwania na

Life&Style 0 Comments

W gdańskim centrum Designer Outlet będzie największy salon Nike w regionie

Designer Outlet Gdańsk zaczyna prace nad powiększeniem salonu Nike, który zyska dodatkowe 330 mkw. Przebudowane zostanie również jedno z głównych wejść do centrum sąsiadujące z salonem. Prace budowlane rozpoczęły się

Life&Style 0 Comments

Strój niedobrany do okazji to najczęstszy błąd mężczyzn ubierających się na karnawałowe przyjęcie

Wybór stroju na imprezę karnawałową powinien być podyktowany jej charakterem oraz miejscem, w którym się odbywa. Aby uniknąć wpadki, warto dokładnie czytać wytyczne odnośnie dress code’u, które często zawarte są w zaproszeniu. Najczęstsze

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź