Jakie studia ekonomiczne wybrać?

Jakie studia ekonomiczne wybrać?

Maj zbliża się już wielkimi krokami, a wraz z nim matury oraz wybór kierunków studiów. Obecnie wiele uczelni oferuje studia ekonomiczne, ale czym w praktyce warto kierować się w czasie wyboru konkretnego kierunku oraz szkoły? Dzisiaj przedstawiamy krótki poradnik dotyczący tego czym warto się kierować podejmując takie decyzje.

Obierz kierunek: studia ekonomiczne mają wiele odsłon

Studia ekonomiczne to często pojęcie, które może być bardzo różnie rozumiane. Wiele uczelni w Polsce ma wydział ekonomiczny, a na nim nie tylko sam kierunek o wdzięcznej nazwie „Ekonomia”, ale również np. finanse i rachunkowość, zarządzanie czy kierunek prawno-biznesowy. Obecnie oprócz tych czterech „standardów” na wydziałach związanych z ekonomią oraz matematyką pojawiają się też np. analizy gospodarcze, ekonometria, analizy biznesowe, rynki finansowe, analityka biznesu i inne. Te bardziej nowoczesne kierunki mają mniej ogólny charakter, ponieważ na ekonomii czy finansach i rachunkowości czasami występują jako pojedyncze przedmioty zaliczane w ciągu jednego semestru (np. ekonometria).

Matura: jakie przedmioty zdajesz? To ma znaczenie

Zanim wybierzesz przedmioty maturalne dobrze byłoby zastanowić się nad tym w jakim mieście, na jakiej uczelni i jaki kierunek chcesz studiować. Studia ekonomiczne to mało precyzyjne pojęcie, a od tego gdzie konkretnie chcesz się uczyć zależy to, jakie przedmioty będziesz zdawać na maturze. Rekrutacja na studia wygląda w różny sposób w zalerżności od kierunku i uczelni. Czasami na kierunki stricte ekonomiczne wystarczy dobrze zdana geografia oraz język angielski, ale zdarza się też, że przy rekrutacji brany pod uwagę jest również drugi język lub matematyka. Szczegółowe zasady tego, w jaki sposób liczone są progi punktowe oraz jakie przedmioty są punktowane znajdziesz na stronie internetowej uczelni. Takie dane można zazwyczaj odnaleźć w zakładkach „Dla kandydatów” lub po prostu „Rekrutacja na studia”.

Politechnika, uniwersytet, a może szkoła prywatna? Opcji jest wiele

Obecnie studia ekonomiczne są bardzo popularnym wyborem, dlatego też bardzo wiele uczelni je prowadzi. Wśród nich można wyróżnić uniwersytety przymiotnikowe, czyli po prostu ekonomiczne, ale też politechniki czy szkoły prywatne. Weź pod uwagę to, że często w zależności od miejsca, jakie wybierzesz sobie do studiowania, nacisk na różne przedmioty może być różny. Na politechnikach i innych uczelniach typowo technicznych więcej godzin może być poświęcone w planach na matematykę, ekonometrię czy też przedmioty stricte informatyczne, w szkołach związanych bardziej z biznesem może być nacisk bardziej na praktyczne umiejętności związane z negocjowaniem czy języki. Wiele tutaj zależy od uczelni. Aby sprawdzić jak jest naprawdę warto rozmawiać ze studentami, nawiązywać kontakty oraz… sprawdzać plany studiów.

Plan studiów: wszystko, co powinieneś/aś wiedzieć

Plany studiów to często długie tabele lub pliki z konspektami przedmiotów, jakie są wykładane na danym kierunku w konkretnym roku akademickim. Jeżeli chcesz sprawdzić przed rekrutacją ile godzin matematyki będzie na finansach i rachunkowości, sprawdź to na stronie wybranej przez Ciebie uczelni. W ten sposób możesz skontrolować to, czego naprawdę nauczysz się w trakcie studiów i w jakim wymiarze godzinowym. Dzięki temu wybór uczelni oraz kierunku może być dla Ciebie łatwiejszy.

Więcej na temat studiów ekonomicznych znajdziesz na stronie https://www.ssw-sopot.pl/ekonomia/

Previous Klinika medycyny estetycznej Gdańsk - jak wybrać i na co zwrócić uwagę?
Next Jak wybrać dobrego detektywa? W jakich sprawach może pomóc?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Prawdziwa włoska pizza, czyli jaka? Po czym ją rozpoznać?

Prawdziwa włoska pizza, czyli jaka? Po czym ją rozpNie ma chyba na świecie osoby, która nie słyszałaby o pizzy, a samych jej miłośników można śmiało liczyć w milionach osób. Także

Wiadomości 0 Comments

POLICJANCI PRACOWALI NA MIEJSCU WYPADKU DROGOWEGO

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w niedzielę rano na drodze krajowej nr 16 w pobliżu miejscowości Zawady Małe. Kierująca fordem nie dostosowując prędkości jazdy do panujących warunków na drodze doprowadziła do

Wiadomości 0 Comments

SILNY WIATR WYWRÓCIŁ ŁÓDŹ. POMOGLI OLSZTYŃSCY WODNIACY I WOPR.

Silny i gwałtowny wiatr na jeziorze Ukiel, spowodował wywrócenie łodzi omega. Pasażerowie drugiej łodzi złożyli żagle i wzywali pomocy ponieważ nie potrafili dopłynąć do portu. Z pomocą ruszyli olsztyńscy wodniacy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź