POLICJANCI UCZESTNICZYLI W NADZWYCZAJNYM ZEBRANIU POWIATOWEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO W OSTRÓDZIE
W trybie pilnym zebrano posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Głownem celem spotkania było omówienie zagrożenia wirusem H5N8, który wystąpił w gminie Gietrzwałd. Wirus zabija drób. Walkę z neutralizacją wirusa podejmują także policjanci.
W ostródzkim starostwie w niedzielę zebrał się sztab zarządzania kryzysowego z udziałem wszystkich odpowiednich służb i samorządowców w związku z wystąpieniem zagrożenia wirusem H5N8. Wyznaczono strefę zapowietrzoną o promieniu 10 kilometrów, która obejmuje też część gminy Ostróda i Łukta.
Wirus H5N8 nie jest niebezpieczny dla ludzi. To informacja, która powinna uspokajać społeczeństwo. Nie oznacza jednak bezczynności służb odpowiedzialnych za walkę z tą chorobą. Choć podmiotem wiodącym są tutaj służby weterynaryjne oraz Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego walkę z neutralizacją wirusa podejmują także policjanci.
Istnieje konieczność, aby przygotować i zorganizować działania policyjne współmierne do zaistniałej sytuacji kryzysowej przy jednoczesnym zaangażowaniu sił i środków Policji, zarówno z powiatu ostródzkiego, jak i regionów ościennych, ale także zaangażowanie innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo czy porządek publiczny.
Głównymi czynnościami, jakie będą realizować policjanci to przede wszystkim monitorowanie transportu drobiu i pasz w strefie zagrożenia oraz sprawdzanie egzekwowania regulacji prawnych wprowadzonych przez organy administracyjne. Tu chodzi przede wszystkim o przepisy Rozporządzenia Wojewody i zakazy, które muszą być respektowane, a te dotyczą:
- Wywożenia i rozrzucania ściółki oraz naturalnego nawozu drobiowego bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii;
- Przemieszczania drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli poza obszar, bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii;
- Organizowania targów, wystaw konkursów zwierząt, polowań i odłowów ptactwa dzikiego.
- Targowiskowej sprzedaży drobiu mięsa i mięsa ptaków łownych oraz jaj konsumpcyjnych.
Naruszenie w/w zakazów wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 11. marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
Duża odpowiedzialność spoczywa także na samych hodowcach. Powinni oni rygorystyczne przestrzegać zasad tak zwanej bioasekuracji. Chodzi o zabezpieczenie ptaków, a także paszy i wody przed dostępem dzikiego ptactwa. Konieczna w związku z tym jest izolacja poszczególnych budynków, w których są ptaki poprzez zapewnienie osobnej obsługi, żywienia i narzędzi. Poidła i karmidła powinny znajdować się wewnątrz budynków. Obowiązuje także bezwzględny zakaz wstępu osobom nieupoważnionym. Zaleca się niedopuszczanie do obsługi fermy osób utrzymujących drób we własnym zakresie oraz osób mających kontakt z dzikim ptactwem – na przykład myśliwych.
Może to Ci się spodoba
NARKOTYKI ZABIERAJĄ PRZYSZŁOŚĆ
Pod takim hasłem trzech dzielnicowych z Posterunku Policji w Pieniężnie realizowało działania profilaktyczne w szkołach podstawowych miasta i gminy Pieniężno oraz gminy Lelkowo. Policjanci propagowali wśród najmłodszych i ich rodziców
Jakie są skuteczne sposoby na wybielenie zębów?
Każdy marzy o śnieżnobiałych zębach, ale rozjaśnienie zębów za pomocą past wybielających jest praktycznie niemożliwe. Jeśli chcesz osiągnąć dobry efekt, konieczna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Drobne oszustwo – licówki
Gdzie zorganizować imprezę firmową? Nadmorskie lokalizacje zdobywają coraz większą popularność!
Organizacja udanej imprezy firmowej to nie tylko kwestia logistyki i planowania, ale również wyboru odpowiedniego miejsca, które stworzy niepowtarzalną atmosferę. W ostatnich latach, coraz większą popularnością cieszą się nadmorskie lokalizacje,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!