Rodzaje funduszy ETF notowanych na GPW

Rodzaje funduszy ETF notowanych na GPW

ETFy na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

Fundusze ETF charakteryzują się tym, że są notowane w trybie ciągłym na rynku regulowanym. Dzięki temu w każdej chwili można nabyć ich jednostki lub je sprzedaż. Zdecydowana większość takich transakcji odbywa się pomiędzy gracami giełdowymi, choć w momencie zwiększonego pobytu lub podaży fundusz może generować albo umarzać udziały. Jakiego typu ETFy są dostępne na polskiej giełdzie?

Na GPW notowane jest zaledwie dziewięć funduszy ETF. Ich dokładną listę można znaleźć na stronie giełdy wraz ze szczegółami, jak emitent czy instrument bazowy. Zadaniem funduszu jest odzwierciedlenie ruchów benchmarku, który sobie przyjęło za cel. Dlatego też jest to główna różnica pomiędzy poszczególnymi ETFami.

Fundusze bazujące na polskich indeksach

Większość funduszy odnosi się do polskich indeksów. Wśród nich wymienić można takie benchmarki, jak:

  • WIGtechTR
  • WIG20TR
  • MWIG40TR
  • WIG20LEV
  • WIG20SHORT

Trzy spośród wymienionych kończy się skrótem “TR”. Oznacza to, że są to indeksy dochodowe. W odróżnieniu od benchmarków cenowych uwzględniają one także dywidendy wypłacane przez spółki należące do danego indeksu. Natomiast “LEV” oraz “SHORT” to oznaczenie indeksów pochodnych. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z dźwignią. W ten sposób wzrost lub spadek indeksu mnożony jest przez stałą, ustaloną wartość, a ewentualne straty oraz zyski są większe, niż wynikające bezpośrednio z ruchu indeksu. W przypadku “SHORT” mamy do czynienia z odwróceniem ruchu cenowego. W przypadku wzrostu benchmarku inwestor traci, natomiast przy jego spadku – zyskuje.

Fundusze odnoszące się do zagranicznych indeksów

Na GPW dostępne są również fundusze opierające się na zagranicznych giełdach:

  1. NASDAQ100 NTR
  2. S&P500 NTR
  3. S&P500
  4. DAX

W przypadku, gdy inwestor chce inwestować w inne indeksy, niż wyżej wymienione, może wykupić ETFy notowane na zagranicznych giełdach. Wiele banków, jak na przykład bank Saxo, udostępniają nawet pięć i pół tysiąca takich funduszy z całego świata. Dzięki temu za benchmark inwestor może przyjąć praktycznie dowolny indeks. Następnie składając jedno zlecenie, inwestuje w cały sektor, a nawet cały rynek regulowany w danym kraju.

Inna skala analizy rynku

Dzięki funduszom ETF gracz giełdowy może inwestować nie w pojedyncze spółki, ale w całe branże oraz rynki krajowe. Inwestor może więc analizować makroekonomiczną sytuację poszczególnych państw i na nich opierać swoje decyzje inwestycyjne. Z pewnością jest to ciekawa alternatywa dla osób, które interesują się szerszym zakresem zmian gospodarczych i ekonomii w skali globalnej.

Previous Prawdziwa włoska pizza, czyli jaka? Po czym ją rozpoznać?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Kiedy warto rozważyć zmianę biura księgowego?

Współpraca z biurem rachunkowym nie zawsze wychodzi przedsiębiorcy na dobre. Nie każdy księgowy sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Nie każdy pilnuje ustalonych terminów i ma wystarczającą wiedzę, aby zajmować się księgowością.

Strefa Biznesu 0 Comments

Grudzień będzie rekordowy dla e-sklepów

Eksperci prognozują, że grudzień będzie rekordowy dla sklepów internetowych. W przedświątecznej gorączce będą one musiały obsłużyć ruch większy o kilkaset procent niż zazwyczaj. Wiele sklepów nie jest jednak na to przygotowanych od strony

Strefa Biznesu 0 Comments

Bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych wynosi 13 proc

Studia humanistyczne choć wciąż są popularne, to przyciągają znacznie mniej młodych osób niż jeszcze kilka lat temu. Jedną z przyczyn są trudności z odnalezieniem się na rynku pracy, większe niż w przypadku absolwentów

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź