TRAGICZNY FINAŁ NOCNEJ KĄPIELI W JEZIORZE UKIEL
Mimo reanimacji nie udało się uratować 23- latka, który w nocy wszedł do jeziora i zniknął pod taflą wody. Młody mężczyzna wraz ze znajomymi spożywali wcześniej alkohol na plaży. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach wypoczynku nad wodą i apelują o rozsądek.
Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło dziś w nocy (12.07) nad jeziorem Ukiel. Według wstępnych ustaleń grupa młodych osób spożywała na plaży alkohol. W pewnym momencie jeden z uczestników spotkania wszedł do jeziora i zniknął pod taflą wody. Kiedy po dłuższej chwili nie wypłynął na powierzchnie jego znajomi postanowili wezwać służby ratunkowe. Obecni na miejscu strażacy znaleźli młodego mężczyznę około 7 metrów od brzegu. Niestety, mimo prowadzonej reanimacji 23- latek zmarł.Na miejscu pracowali policjanci wraz z technikiem kryminalistyki pod nadzorem prokuratora. Trwa ustalanie wszystkich okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia.
To już czwarty przypadek utonięcia na terenie naszego powiatu w tym roku.
Do najczęstszych przyczyn utonięć należą:
- brawura;
- alkohol;
- brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności bądź po prostu ich brak;
- wypadnięcie z łódek, jachtów;
- niekorzystanie ze środków ratunkowych i asekuracyjnych np. kapoków;
- korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych.
Dlatego tak ważne są zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
- alkohol i kąpiel w wodzie nie powinny iść w parze,
- nie wbiegajmy do wody, najpierw ochłodźmy nasze ciało. To pozwoli uniknąć nam szoku termicznego,
- nie skaczmy do wody o niezbadanym dnie – unikniemy w ten sposób urazów kręgosłupa,
- pływając kajakami, łodziami, jachtami korzystajmy z kapoków,
- korzystajmy przede wszystkim ze strzeżonych kąpielisk. Nawet, gdy doznamy skurczu, zawsze ktoś nas zauważy i pomoże wydostać się na brzeg.
Policjanci apelują o zachowanie elementarnych zasad bezpiecznego wypoczynku na terenach wodnych w sezonie letnim. Przypominają, że:
- podczas wypoczynku nad wodą korzystajmy przede wszystkim z miejsc do tego przeznaczonych
- przed wejściem do zbiornika wodnego, zapoznajmy się z regulaminem kąpieliska, dokładnie sprawdźmy teren w którym przebywamy i zorientujmy się, gdzie znajduje się stanowiska ratownika
- pamiętajmy, że do wejścia do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska – flaga czerwona kategorycznie zabrania wejścia do wody
- nigdy nie wchodźmy do wody będąc pod wpływem alkoholu – większość utonięć dotyczy właśnie osób, które ten zakaz złamały
- nie wchodźmy do wody bezpośrednio po posiłku – odczekajmy przynajmniej 30 minut
- nie wchodźmy do wody bezpośrednio po opalaniu – może grozić to wstrząsem termicznym
- pamiętajmy o kamizelkach ratunkowych podczas korzystania ze sprzętu wodnego
- gdy potrzebna pomoc – jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie nie stoimy bezczynnie tylko niezwłocznie udzielamy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu, czym prędzej zawiadamiamy wykwalifikowane służby.
Może to Ci się spodoba
DZIELNICOWY OPOWIEDZIAŁ DZIECIOM I MŁODZIEŻY O SWOJEJ PRACY
Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy Nr 2 w Olsztynie oraz dzieci z Przedszkola Specjalnego Nr 11 w Olsztynie wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym prowadzonym przez dzielnicowego. Funkcjonariusz opowiedział o swojej pracy,
Nowoczesne rozwiązania Futunext: Inteligentne domy dla wygodnego życia w Gdańsku!
Inwestycja w inteligentny dom ma swoje uzasadnienie. Nowoczesne rozwiązania technologiczne korzystnie przekładają się nie tylko na wygodę codziennego życia, ale również na bezpieczeństwo domowników. Szyte na miarę projekty pozwalają też
POLICYJNE ZABEZPIECZENIE „GRAND SLAM OLSZTYN 2017”
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie od trzech dni pracują nad zabezpieczeniem rozgrywek pucharu świata w siatkówce plażowej Grand Slam 2017. W celu zapewnienia ładu i porządku, podczas trwania
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!