Jakie są skuteczne sposoby na wybielenie zębów?

Jakie są skuteczne sposoby na wybielenie zębów?

Każdy marzy o śnieżnobiałych zębach, ale rozjaśnienie zębów za pomocą past wybielających jest praktycznie niemożliwe. Jeśli chcesz osiągnąć dobry efekt, konieczna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Drobne oszustwo – licówki

Zacznijmy od stwierdzenia, które dla wielu osób może być dość przykre – otóż, żeby mieć zęby jak gwiazda filmowa, najczęściej nie wystarczy laserowe wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Ten efekt (poza Photoshopem), można uzyskać jedynie dzięki zastosowaniu licówek, czyli cieniutkich porcelanowych płatków naklejanych na własne zęby pacjenta. Ta technika ma zresztą więcej zastosowań niż tylko usuwanie defektów kosmetycznych, ale fakt: po założeniu licówek zęby będą doskonale białe. Warto jednak w tym miejscu nadmienić, że same licówki zębowe też mogą ulegać przebarwieniom, więc spore znaczenie będzie miało zachowanie odpowiedniej higieny czy na przykład rezygnacja z palenia papierosów.

Na czym polega wybielanie zębów?

Zabieg wybielania zębów, jaki można przeprowadzić w gabinecie dentystycznym, najczęściej wykorzystuje dość agresywnie działający żel wybielający. Możliwości są tutaj dwie:

  • albo nakłada się go bezpośrednio na zęby i aktywuje światłem ultrafioletowym, co pozwala maksymalnie skrócić czas zabiegu i usunąć nawet głębokie przebarwienia zębów w czasie jednej wizyty;
  • albo przeprowadza się nakładkowe wybielanie zębów, w którym preparat wybielający jest dozowany w specjalnych nakładkach umieszczanych na powierzchni zębów na jakiś czas.

W obu przypadkach w rezultacie zęby stają bielsze nawet o kilka odcieni. Żele wybielające mogą usunąć przebarwienia zębów nawet wtedy, kiedy pigmenty wbudowały się już w szkliwo. Należy jednak nadmienić, że nałogowe palenie papierosów będzie często prowadziło do przebarwień tak głębokich, że nawet profesjonalne metody wybielania zębów nie zawsze dadzą spodziewany rezultat.

Ile kosztuje wybielanie zębów? Nakładki wybielające to koszt około 1600 złotych – znacznie mniej, niż trzeba będzie zapłacić za to, żeby zmniejszyć nadwrażliwość zębów spowodowaną domowymi metodami wybielania.

  • Wybielanie nakładkowe jest metodą niepowodującą bólu ani dyskomfortu. Jeśli pojawia się nadwrażliwość, to zwykle niewielka i szybko samoistnie ustępuje.
  • Pod kontrolą dentysty można przeprowadzić wybielanie w serii kilku zabiegów, choć nigdy bezpośrednio jeden po drugim, żeby pozwolić tkankom na remineralizację i regenerację po zakończeniu poprzedniego etapu.
  • Nawet najlepsze nakładki zwykle nie pozwalają na uzyskanie śnieżnej bieli – zęby można rozjaśnić o kilka odcieni (niekiedy nawet do ośmiu, ale zdecydowanie częściej 3-5), a to dlatego, że naturalnym kolorem zębów nie jest biel.

Przed rozpoczęciem wybielania zębów stomatolog zawsze oceni higienę jamy ustnej oraz zweryfikuje stan zdrowia zębów. To ważne, ponieważ wybielanie zębów profesjonalnymi preparatami jest dość agresywne i nie zawsze może być zastosowane „z marszu” u każdego pacjenta.

Domowe metody wybielania zębów

O wybielaniu zębów w warunkach domowych wypowiedziało się wielu internautów. Przebarwienia szkliwa miało się dać usunąć kwasem cytrynowym lub sodą, jednak, jak argumentuje stomatolog z HCentrum w Gdańsku, choć te metody mają pewne podstawy, żeby działać, dają tylko skromne efekty, jednocześnie niosąc spore ryzyko nadwrażliwości lub nawet trwałego uszkodzenia zębów albo dziąseł.

Stomatolog jednak dodaje, że to nie tak, że w domu nie możemy zrobić nic dla białego uśmiechu. Wszystko sprowadza się jednak do codziennego szczotkowania dobrej jakości szczoteczką, regularnego usuwania kamienia nazębnego, który odpowiada za sporą część widocznych przebarwień i ogólnej dbałości o stan zdrowia jamy ustnej.

Uzupełnienie domowych zabiegów higienicznych jest to, co higienistka stomatologiczna może zrobić w gabinecie: skaling, piaskowanie, lakierowanie: to proste i tanie zabiegi, które często świetnie utrwalają naturalną biel zębów i pozwalają się pozbyć niektórych przebarwień.

Previous Jak zorganizować wesele jak z bajki?
Next Meble z europalet w mieszkaniu - hit czy kit?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

KIEROWALI PO ALKOHOLU, TERAZ ODPOWIEDZĄ PRZED SĄDEM

Kara 2 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15 grozi 46 – latkowi z Mrągowa. Mężczyzna kierując BMW zatrzymał się przy jednej z posesji. Świadkowie myśleli, że

Wiadomości 0 Comments

Meble z europalet w mieszkaniu – hit czy kit?

Moda na meble z palet drewnianych w domach, biurach czy restauracjach trwa już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, że wkrótce miałby nastąpić jej koniec. Największą zaletą

Wiadomości 0 Comments

POLICJANCI RAZEM Z FUNKCJONARIUSZAMI ITD KONTROLOWALI POJAZDY CIĘŻAROWE

Policjanci razem z funkcjonariuszami ITD przeprowadzili akcje kontroli pojazdów ciężarowych pracujących przy budowie obwodnicy Olsztyna. Działania powstały w związku z sygnałami ze strony mieszkańców miasta. Podczas kontroli ujawnili szereg nieprawidłowości.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź