PÓŁROCZNE PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ „BEZPIECZNY SENIOR”

PÓŁROCZNE PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ „BEZPIECZNY SENIOR”

Policjanci podsumowali realizację działań edukacyjno – profilaktycznych pn. „Bezpieczny Senior” w I połowie 2017 roku. Program skierowany do osób w wieku emerytalnym uzyskał akceptację Prezydenta Olsztyna i Starosty Olsztyńskiego i tym samym realizowany jest na terenie miasta oraz powiatu olsztyńskiego.

W 2016 roku Komendant Miejski Policji w Olsztynie zatwierdził treść programu edukacyjno – informacyjnego „Bezpieczny Senior”. Program uzyskał akceptację Starosty Olsztyńskiego oraz Prezydenta Olsztyna i tym samym realizowany jest w powiecie olsztyńskim oraz na terenie miasta Olsztyna. Celem działań edukacyjno – profilaktycznych jest nauka bezpiecznych zachowań i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, przeciwdziałanie zjawiskom patologii, a szczególnie zmniejszenie liczby ofiar przestępstw wśród seniorów, jak również aktywizacja ludzi w wieku emerytalnym poprzez spotkania interdyscyplinarne, promujące bezpieczeństwo osób starszych.

W działaniach współuczestniczą: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie, Straż Miejska w Olsztynie oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Olsztyna, których przedstawiciele podczas spotkań z seniorami realizują zakres tematyczny zgodnie ze swoimi kompetencjami.

Funkcjonariusze Policji odpowiedzialni są za omówienie metod działania sprawców dokonujących oszustw m.in. „na wnuczka” lub innego członka rodziny, „na policjanta” a także zagrożenia przestępczością, kiedy ofiarą mogą stać się osoby starsze – kradzieże kieszonkowe, bezpieczeństwo w środkach transportu i placówkach handlowych, zabezpieczenie domostwa przed włamaniem. Seniorzy zapoznawani są ze sposobami reagowania i kontaktowania się ze służbami pomocowymi, a także z podstawowymi przepisami ruchu drogowego, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, obowiązku noszenia elementów odblaskowych, przepisów dotyczących rowerzystów, a także specyfiki prowadzenia pojazdu przez osoby starsze.

W I połowie 2017 roku policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie poprowadzili 42 spotkania edukacyjne (24 odbyły się w Olsztynie, a 18 w powiecie olsztyńskim), z których 12 współprowadzonych było przez pracowników socjalnych z Olsztyna i 1 przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów. W spotkaniach uczestniczyło ogółem około 1100 seniorów. W ramach programu zorganizowane zostały zajęcia z samoobrony dla seniorów, które poprowadził funkcjonariusz Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie, a  z okazji Dnia Kobiet członkinie Olsztyńskiego Towarzystwa „Amazonki” przeprowadziły dla policjantek i pracowników cywilnych szkolenie instruktażowe z samobadania piersi. Ponadto w marcu w Urzędzie Miasta Olsztyna odbyła się debata społeczna z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie –możesz mieć na nie wpływ”. Przebiegała ona pod hasłem „Olsztyn dba o bezpieczeństwo seniorów”, a w roli ekspertów głos zabrali przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, dyrektorzy Wydziałów Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, Miejski Rzecznik Konsumentów, przedstawiciele Rady Olsztyńskich Seniorów, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie oraz Oficer Rowerowy Urzędu Miasta Olsztyna.. Problematyka bezpieczeństwa seniorów poruszana była także podczas spotkań z samorządem lokalnym poszczególnych gmin, a także z przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i opiekę nad seniorami.

Jednocześnie Komenda Miejska Policji w Olsztynie informuje, iż podmioty i instytucje zainteresowane udziałem w programie „Bezpieczny Senior” mogą kontaktować się w tej sprawie z asp. szt. Małgorzatą Demianiuk (tel. 895224748).

Previous POLICJANCI ROZBILI GRUPĘ WYŁUDZAJĄCĄ KREDYTY. OSZUŚCI ZACIĄGNĘLI ZOBOWIĄZANIA NA PONAD 180 TYS. ZŁ
Next TRAGICZNY BILANS ZDARZEŃ NA TERENACH WODNYCH

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

DRUŻYNA KWP OLSZTYN ZAJĘŁA II MIEJSCE PODCZAS MISTRZOSTW POLSKI POLICJI W PIŁCE SIATKOWEJ

Drużyna policjantów reprezentująca Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie, podczas Mistrzostw Polski Policji w Piłce Siatkowej w Zawierciu, stanęła na podium zajmując II zaszczytne miejsce. W sportowej imprezie udział brało 13

Wiadomości 0 Comments

TRWAJĄ POSZUKIWANIA ZAGINIONEGO MIROSŁAWA PAŹ

Policjanci nadal prowadzą poszukiwania zaginionego 22- latka. Mirosław Paź ostatni raz widziany był w środę około godz. 22:00 na terenie olsztyńskiego kampusu. Do chwili obecnej nie wrócił do miejsca zamieszkania

Wiadomości 0 Comments

7-LETNI CHŁOPIEC WYPADŁ Z OKNA

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło na jednym z osiedli w Biskupcu. Niepełnosprawny 7-latek wypadł z okna mieszkania znajdującego się na III piętrze budynku. Chłopiec w stanie ciężkim został

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź